Blog SocialApps

Lifestyle, Biznes, Technologie, Podróże

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem

Każdy z nas chce, żeby mieszkanie było czyste i zadbane. Jednocześnie są miejsca, w których brud jest szczególnie dobrze widoczny. Uderzającym przykładem jest łazienka. Jeśli bez problemu poradzisz sobie z czyszczeniem hydrauliki, to zawsze pozostaje problem z usunięciem płytki.

Jak brudzą się płytki w łazience?

Istnieją dwa główne źródła zanieczyszczeń. Po pierwsze, kiedy się myjemy, cząsteczki wody spadają na ściany i tam wysychają. Woda z kranu zawiera dużo osadów, które po wyschnięciu kropelek tworzą kamień w postaci białych lub szarawych plam. Taka płytka nie jest łatwa do zmycia, zwłaszcza zwykłą wodą. Jednak nie jest to jedyny powód zanieczyszczenia. Wraz z rozpryskami wody cząsteczki mydła mogą przedostawać się na ściany, a osad mydła z czasem staje się śliski lub lepki.

Dlaczego płytka jest trudna do usunięcia?

Kamień jest dość odporny na chemikalia, więc im grubsza jego warstwa, tym trudniej ją usunąć. A czasami nawet regularne czyszczenie nie pomaga. Tak zwany kamień wodny gromadzi się powoli, ale zwykłymi środkami usuwa tylko jego część, reszta nadal się zbiera i z czasem coraz trudniej będzie go zmyć. Jest to szczególnie widoczne w starych mieszkaniach i domach. Mydło po zestaleniu tworzy dość gęstą warstwę, przez którą trudno jest przeniknąć wodzie, aby ją zmiękczyć. A jeśli odłoży się w trudno dostępnych miejscach, dotarcie do niego staje się jeszcze trudniejsze.

Chemikalia i ich wady

Rynek oferuje szeroką gamę rozwiązań do usuwania kamienia. Radzą sobie z płytką nazębną lepiej niż woda, ale mają też szereg ograniczeń. Chemikalia nie są kompatybilne ze wszystkimi powierzchniami. Mogą nawet uszkodzić niektóre rodzaje płytek. W domach, w których przebywają małe dzieci, lepiej nie używać agresywnej chemii, jeśli wejdą w kontakt ze skórą, mogą zaszkodzić dzieciom. Jest jeszcze jeden niuans. Na powierzchniach pionowych, takich jak płytki, płyn nie zatrzymuje się, spływa i nie ma czasu na prawidłowe rozpuszczenie osadów, przez co obniża się jakość czyszczenia, pozostają plamy. Jednak większość środków chemicznych skutecznie radzi sobie z płytką.

płytki pod prysznicem

Sposoby ludowe: zalety i wady

Standardową metodą usuwania kamienia to kwas – cytrynowy lub octowy. Nie jest tak szkodliwy, jak środki agresywne, ale ma tę samą wadę: ze względu na dużą płynność szybko spływa z pionowych ścian. W rezultacie będziesz musiał spędzać więcej czasu na czyszczeniu. Ponadto kwas ma dość ostry i nieprzyjemny zapach i trudno będzie sobie z nim poradzić w zamkniętej przestrzeni łazienki. Usunięcie poważnych i starych zabrudzeń kwasem zajmie dużo czasu.

Jak łatwo czyścić płytki bez smug

Aby po czyszczeniu nie było zacieków ani zacieków, konieczne jest, aby jakość czyszczenia była taka sama we wszystkich obszarach płytki. Jest to trudne: większość płynów po prostu spływa, zbiera się nierównomiernie na ścianie, a trudno jest dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem radzenia sobie z tymi wszystkimi problemami jest użycie odkurzacza parowego. Jest to urządzenie przeznaczone do czyszczenia pomieszczeń za pomocą gorącej pary, która doprowadzana jest pod ciśnieniem na zabrudzoną powierzchnię. Ciśnienie i ciepło pomagają parze wniknąć nawet w głęboki brud i zmiękczyć go, po czym wystarczy usunąć brud szczotką lub gąbką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *