Blog SocialApps

Lifestyle, Biznes, Technologie, Podróże

Jak uwolnić się od toksycznych ludzi?

Nie każdy potrafi rozpoznawać toksycznych ludzi, a nawet jeżeli trwa w związku, który wywołuje same konflikty, nierzadko szuka problemów w sobie, zamiast rozstać się z toksyczną osobą i zacząć wszystko od nowa. Dlatego warto czytać i studiować poradniki, albo chociaż artykuły psychologiczne, które często dają wiele cennych wskazówek. W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: jak uwolnić się od toksycznych ludzi.

Jak rozpoznać toksycznych ludzi?

Nie ze wszystkimi ludźmi się lubimy, nie z każdym potrafimy się dogadać czy też „nadawać na tych samych falach”. Niektórzy ludzie po prostu nas drażnią, albo wywołują u nas ciągłe poczucie winy. Jak właściwie rozpoznać toksycznych ludzi i jak się od nich uwolnić? Tutaj trzeba powiedzieć, że rozpoznanie toksycznych cech w człowieku nie należy do najłatwiejszych. Dlaczego tak jest? Czasami już w najmłodszym wieku, kiedy nasi rodzice próbują nami kierować, mamy do czynienia właśnie z toksycznymi ludźmi, ale ponieważ są to nasi rodzice, w ogóle nie widzimy ich toksyczności, a co za tym idzie także w dorosłym życiu nie potrafimy takich ludzi i ich toksycznych zachowań zauważyć.

Tak samo jest z asertywnością. Jeżeli rodzice od dzieciństwa nie uczyli asertywności, jeżeli nawet nie wiemy do końca co ona oznacza, w dorosłym życiu, w zetknięciu z osobami toksycznymi, będziemy przekonani że naszym obowiązkiem jest im się podporządkować.

Najczęstsze cechy toksycznych osób

W zależności od charakteru, nie każda osoba będzie dla nas toksyczna. Czasem dla jednym kontakt z daną osobą będzie nie do zniesienia, inni natomiast doskonale będą sobie w tej relacji radzili. Jeżeli jednak toksyczna osoba pojawi się blisko nas, na pewno od początku będzie przejawiała sympatię, przyjaźń i chęć doradzania. Dopiero po upływie jakiegoś czasu zacznie negatywnie wpływać na nasze życie, a my zauważymy niepokojące objawy.

Do najczęstszych objawów po kontaktach z toksycznymi ludźmi należy wyniszczenie emocjonalne, strach i brak chęci na kolejne spotkanie oraz poczucie kontroli ze strony osoby toksycznej. Jeżeli po spotkaniu z konkretną osobą nie mamy ochoty na nic, czujemy wewnętrzny strach przed kolejnym spotkaniem, a gdy widzimy się z daną osobą jesteśmy całkowicie pod jej wpływem, z pewnością mamy do czynienia z osobą toksyczną.

Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi?

Jeżeli są to relacje w pracy, musimy nauczyć się żyć z toksycznymi ludźmi i zacząć im skutecznie i asertywnie odmawiać. Jeżeli jest to prywatna relacja partnerska bądź przyjacielska, a sami nie potrafimy poradzić sobie z toksycznym układem, najlepszym sposobem jest odcięcie się. Często w zetknięciu z toksycznymi ludźmi samo odcięcie nie wystarcza. Warto udać się do psychologa bądź psychoterapeuty, gdzie po przedstawieniu naszego problemu zostanie nam zaprezentowana konkretna rada bądź cykl spotkać terapeutycznych, mających na celu nauczenia się asertywności i obrony przed toksycznymi ludźmi. Ponieważ nie zawsze da się wyeliminować wszystkie kontakty z toksycznymi ludźmi, lepiej nauczyć się z nimi żyć i asertywnie się przed nimi bronić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *