Blog SocialApps

Lifestyle, Biznes, Technologie, Podróże

Miedziane baterie prysznicowe czy złote – które wybrać i kiedy

Bez względu na to, z jakim typem aranżacji łazienkowej mamy do czynienia, trudno nie zgodzić się z tym, że to właśnie do detali należy w jej wypadku ostatnie słowo. Nic tak bardzo nie wpływa na charakter wystroju. Nic też nie przyczynia się do spotęgowania wrażenia wysokiej jakości i luksusu tak bardzo, jak kolor elementów składowych armatury łazienkowej. Tu na szczególną uwagę zasługuje bateria. Ta nie pełni w pomieszczeniu wyłącznie funkcji użytkowej, choć jeszcze nie tak dawno właśnie ta wydawała się najbardziej oczywistą. Jest też elementem dekoracyjnym.

Nie tylko stal chromowana

miedziany-kanciaty-podtynkowy-zestaw-prysznicowy-z-termostatem-i-wylewka
Przykładowa miedziana bateria prysznicowa ze sklepu Armadesi

Z czasów, w których to użytkowa funkcja łazienki wysuwała się na pierwszy plan, pozostało nam przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem powinny być chromowane baterie prysznicowe. Oczywiście, przekonanie to było poparte wieloma mocnymi argumentami. Stal chromowana jawiła się jako propozycja odporna na uszkodzenia i przez to niezawodna. Trudno było jednak nie zgodzić się także z jej ponadczasowym charakterem. Miała walory dekoracyjne, choć wiele osób ubolewało, że wprowadzanie jej do każdej łazienki kradło nieco z typowego dla niej piękna. Nie umniejszało go, psuło jednak odbiór pomieszczenia, bo trudno było oprzeć się wrażeniu, że wszystkie łazienki są takie same.

Ostatnie sezony to czas przełamania wizerunkowego. Stal chromowana wcale nie popadła w zapomnienie i nadal cieszy się opinią jednego z tych rozwiązań, które nie mają sobie równych. Nie jest już jednak jedyną propozycją, z jaką możemy się spotkać. Nie trzeba być wcale uważnym obserwatorem, aby zaobserwować triumfalny powrót do łask złota oraz miedzi. Co więcej, propozycji w obu odcieniach jest na tyle dużo, że coś dla siebie znajdą tak zwolennicy wyrazistości, jak i osoby, którym przesadna intensywność zawsze trochę przesadzała. Miedziane i złote baterie prysznicowe pojawiają się w klasycznie eleganckich łazienkach, możemy jednak spotkać je także w pomieszczeniach awangardowych. Są w stanie zdominować przestrzeń, mogą być jednak przede wszystkim ciekawym dodatkiem, stylowym, ale nie zawsze skupiającym uwagę.

Szyk i elegancja baterii ze złota

zloty-podtynkowy-zestaw-prysznicowy-z-wylewka
Przykładowa złota bateria prysznicowa ze sklepu Armadesi

Wiele osób nie ukrywa, że trudno jest przekonać się im do złotych baterii prysznicowych. Nie wynika to z niechęci do złota jako koloru, ale przede wszystkim z negatywnych wcześniejszych doświadczeń. Łazienki, w których dominowało złoto, były przecież obserwowane od lat. Niektórzy rozdmuchali zresztą zachwyt nad tym materiałem do tego stopnia, że uczynili ze złota synonim przepychu. Dziś nie trzeba się jednak obawiać, że wprowadzenie złotej baterii do łazienki będzie jednoznaczne z przywołaniem skojarzeń z barokowym kiczem. Owszem, aranżacja łazienki ze złotą baterią prysznicową Armadesi będzie miała sens przede wszystkim wtedy, gdy zostanie poparta planem. Jeśli jednak nie pozwolimy sobie na przesadną spontaniczność zastanawiając się nad tym, jakie rozwiązania rzeczywiście pasują do tego pomieszczenia, a jakie nie – efekt końcowy nie powinien nas rozczarować.

Złoto można bezpiecznie łączyć zarówno z czernią, jak i z bielą. Ciekawie prezentuje się także w towarzystwie marmuru, okazuje się przy tym, że niestraszne są mu również wzorzyste płytki. Jedyne zalecenie dotyczy więc zachowania umiaru, bo złoto jest znane z ogromnej siły, jaką posiada, a ta w nadmiarze potrafi być przytłaczająca.

Naturalne piękno miedzi

Także subtelne odcienie miedzi coraz częściej goszczą w łazienkach. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku złota, nie natrafiają przy tym na żadne ograniczenia stylistyczne. Kojarzą się nam z łazienkami w stylu retro, gdzie mogą być jednym z kilku dodatków. Bez obaw można jednak wprowadzić miedzianą baterię prysznicową do nowoczesnej łazienki. Miedź podkreśli jej smak i wyrafinowanie, a jednocześnie sprawi, że pomieszczenie to nie będzie sprawiać wrażenie surowego. Miedziane baterie można połączyć z innymi elementami wystroju utrzymanymi w tym kolorze. Nie jest to jednak konieczność, bo miedź pasuje także do bieli, czerni oraz elementów wykonanych ze złota. Sprawdza się fantastycznie również na tle kolorowych płytek wielkopowierzchniowych.

One thought on “Miedziane baterie prysznicowe czy złote – które wybrać i kiedy

  1. Chcieliśmy kupić miedziane ale drogie potwornie teraz tak ceny do góry poszły że masakra 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *