Blog SocialApps

Lifestyle, Biznes, Technologie, Podróże

Początki grafika czyli jaki sprzęt wybrać do pracy?

Czym jest tablet wiedzą już niemal wszyscy niezależnie od wieku, zawodu itp. Jednak z tabletem graficznym nie każdy miał do czynienia, mało tego niektórzy nie wiedzą o jego istnieniu. Z pewnością obiło się co nieco o uszy na temat tego sprzętu osobom, które wiążą swoją przyszłość z grafiką komputerową, interesują się nią bądź już rozpoczęły przygodę w tej branży udoskonalając swoje umiejętności. Jednak aby w pełni przygotować się do zawodu grafika komputerowego i wybrać odpowiedni do tego sprzęt warto poznać niezbędne wskazówki, na które warto zwrócić uwagę aby uniknąć zbędnych błędów, którym można zapobiec.

Jak już wspomniano w pracy grafika niezbędny jest tablet graficzny, który jest jego podstawowym narzędziem pracy, z którego korzysta niemal za każdym razem kiedy zajmuje się powstawaniem różnorodnego rodzaju grafik bądź jej obróbką. Nie ma się zatem co dziwić, że ważną kwestią jest wybór odpowiedniego modelu bowiem wybór oferowany na rynku w sprzedaży jest bardzo rozmaity jeśli chodzi o rodzaje tabletów graficznym nie mniej jednak nie każdy ku wielkiemu zdziwieniu wielu użytkowników się ku temu nadaje. Tylko profesjonalny sprzęt pozwoli ma precyzyjne wykonywanie zadań powierzonych grafikowi co przy użyciu zwyczajnej myszki jest po prostu nie możliwe. Jeśli nie myszka to zatem co?

Tablet graficzny podobnie jak zwyczajny tablet składa się z plastikowej podkładki niemniej jednak w swoim zestawie posiada również specjalny rysik wyglądem przypominający długopis służący do nanoszenia istotnych elementów graficznych do komputera. Sięgając po taki sprzęt, wiadomym jest że użytkownik oczekuje aby wybrany przez niego model nie zawiódł jego oczekiwań stąd warto wiedzieć przed zakupem co jest rzeczywiście przy wyborze kluczowe a co jest tylko stylowym dodatkiem niemniej jednak niekoniecznie wpływającym korzystnie na wykonywanie pracy grafika.

Jak wiadomo wybór jeśli chodzi o tablety graficzne jest ogromny już skupiając się na samym rozmiarze można zauważyć, że występują one w przeróżnych wielkościach. Choć prowizorycznie wydawać mogłoby się, że im większy tym lepszy to jednak prawda jest zupełnie inna. Warto wziąć pod uwagę, że duży sprzęt zajmie sporo miejsca na biurku a dodatkowo wpłynie negatywnie na komfort pracy bowiem im większy rozmiar tablet tym większy wkład pracy i energia jaką należy będzie włożyć do wykonywanych rysopisów. Mniejszy tablet z pewnością umożliwi sprawniejsze wykonywanie ruchów nanoszoną rysikiem co skróci w dużej mierze czas pracy. Zatem warto zwłaszcza rozpoczynając pracę z grafiką postawić na mniejszych rodzajów sprzęt dzięki któremu łatwiej będzie się chociażby uczyć. Rozmiar przestrzeni roboczej w tablecie graficznym to kolejny ważny aspekt, któremu warto się przyjrzeć- jak nazwa mówi to przestrzeń, którą wykorzystuje się do wykonywania rysunków graficznych. Zwykle standardowe rozmiary przestrzeni roboczej mieszą się w przedziale od S po M i L.

projektant

Aby zachować odpowiednie proporcje warto wypośrodkować wybór wybierając model o przestrzeni roboczej typu M, która będzie wystarczająca do wykonywania rysopisów tym samym nie ograniczając zbytnio zamierzonych manewrów grafika. Jeżeli jednak zamierzamy wybrać tablet dotykowy to w ofercie znajdują się takie o przestrzeni roboczej nawet 32calowej zatem wybór jest dość spory w tej kwestii. Dla osób początkujących zalecany jest jednak tablet graficzny zwyczajny o wypośrodkowanej przestrzeni roboczej, jednym z polecanych modeli często wybieranych przez przyszłych grafików jest Wacom Intuos BT M Pen mieszący się w kwocie do tysiąca złotych.

Jeśli chodzi o rozdzielczość tabletów graficznych to zasada jest prosta im większa tym lepsza bowiem możliwe jest wtedy nanoszenie bardziej precyzyjnych rysunków. Nie powiedziane jest jednak, że musi być to koniecznie drogi model bowiem już za niecałe 200złotych można nabyć tablet o rozdzielczości 5080 lpi, która klasyfikuje się na naprawdę dobrym poziomie. Ostatnim ważnym elementem jest rysik niezbędny do zestawu w tablecie graficznym, w tym przypadku warto sprawdzić sobie jego poręczność, wypróbować czy będzie się nim wygodnie rysować w dłoni. Co więcej ważne jest aby był czuły na nacisk, im bardziej czuły rysik tym lepszy do pracy z grafiką.

Jak widać każda branża wymaga nie tylko zyskania wiedzy naukowej aby móc wykonywać swój upragniony zawód, ważne jest przygotowanie swojego stanowiska pracy oraz sprzętu, który w dużej mierze zwłaszcza w tym przypadku odpowiada za jakość wykonywanej pracy. Warto wdrożyć wcześniej wymienione wskazówki podczas zakupu tabletu graficznego a wtedy z pewnością łatwiej i z większą precyzją będzie możliwe wykonywanie pracy grafika.

Tekst napisany przez pracowników serwisu komputerowego Optima MD z Częstochowy. Więcej poradników tego typu znajdziesz na blogu firmowym.

One thought on “Początki grafika czyli jaki sprzęt wybrać do pracy?

  1. Przede wszystkim powinien być ergonomiczny bo bez tego długie siedzenie mija się z celem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *